آنچه درباره تاتو بدن باید بدانید

تاتو بدن
تاتو بدن

 

یکی از مدهایی که امروزه جوانان به سوی آن تمایل بسیاری نشان داده‌اند و به یک اپیدمی تبدیل شده است، بحث تاتو بدن است. آنچه درباره تاتو بدن باید بدانید با ما همراه باشید

به گزارش تیتربرتر؛ تاتو (تتو) بدن یا به عبارتی خالکوبی از گذشته‌های دور در بین ایرانیان مرسوم بوده است و البته در گذشته این اقدام مختص افرادی بود که به اصطلاح جاهل معاب بودن و از تصاویری مثل شیر و اژدها برای اثبات پهلوانی خود استفاده می کردند اما امروزه جنبه تزیینی داشته و بسیاری از جوانان اعم از پسران و دختران نسبت به انجام آن گرایش پیدا کردند.

پیش از این خالکوبی و تاتو تنها مختص مردان بود و به سبکهای امروزی و در حد طراح‌های مختصر نمایشی ایجاد می‌شد اما امروز علاوه بر پسران، دختران بسیاری نیز اقدام به تاتو بدن حتی برای نمایش در انظار عمومی اقدام می‌کنند که نوع انتخاب طرح‌ها گاهی نشان دهنده سبک تفکر و اعتقادات برخی از آنها است.

تاتو انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارد. تاتو از یک نظر روشی برای تزیین، نشان دادن وابستگی به شخص،گروه یا عقیده ای خاص، تنوع طلبی، آرایش دائمی است اما از نظری دیگر تاتو (تاتو) راهی برای پوشاندن و از بین بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی است. که البته در ایران بیشتر جنبه تزیینی و نمایشی آن در انظار عمومی مدنظر است.

شیوه خالکوبی تقریبا در همه جای ایران یکسان ‌است. در روش سنتی ابتدا نقش را با سوزنی بر پوست حک می‌کنند تا اندکی خون بیاید. سپس ماده رنگی را بر این زخم قرار می‌دهند تا به تدریج جذب پوست شود. ماده رنگی می‌توانسته شامل نیل، سرمه، دوده چراغ، آب تره یا هر رنگ طبیعی ماندگار دیگر بصورت مایع یا جامد باشد که به آن خالکوبی گوشتی می گویند، اما در روش های جدید از سوزن های معروف به سوزن سرطلایی استفاده می شود، در ابتدا طرح خالکوبی را با خودکار بر روی بدن می کشند، سپس سوزن سرطلایی را درون جوهر (جوهر خودنویس ropid ) می زنند و به آرامی به زیر پوست بدن وارد می کنند!

 

در شیوه مدرن ابتدا طرح مورد نظر را روی کاغذ می‌کشند بعد آن طراح را به صورت شابلون در می‌آوردند و روی بدن طراحی می‌کنند و بعد با دستگاه تاتو سوراخ‌های مورد نظر را روی بدن طراحی می‌کنند. در گذشته از تک رنگ تیره و مشکی برای تاتو استفاده می‌شد اما امروز از تمام رنگ‌ها در طراحی تاتو استفاده می‌شود.

 

فرق عمده تاتوی دخترها با پسرها در حجم و انگیزه انجام این کار است. دخترها بیشتر در جاهایی که دیده نمی‌شوند، خال می‌زنند و معمولا هم طرح‌های کوچک مانند پرنده‌، گل‌ها و از این اقسام را انتخاب می‌کنند. انگیزه اکثر آن‌ها هم زیبایی و به مد روز بودن است، اصلا دخترها از اینکه کسی درباره خالکوبی پرستوی روی شانه‌شان حرف بزند، خوشحال می‌شوند و همین دلیلی است که اینکار را انجام می‌دهند و با اینکه بعضی قسمت‌ها مثل داخل بازو، مچ پا و یا پشت گوش درد زیادی دارد، اما آن‌ها تحمل می‌کنند، چون طرح‌های دخترانه بیشتر به درد این قسمت‌ها می‌خورند.

آیا تاتو بدن درد دارد؟

خالکوبی کردن و تاتو روی پوست معمولا با مقداری درد همراه هست اما سطح تحمل درد در افراد مختلف متفاوت و به همین دلیل است که درد احساس شده در یک فرد با فرد دیگه متفاوت است. به طور کلی قسمت هایی از بدن که بیشتر آسیب می بینند دارای رشته های عصبی بیشتری هستند. اگه دقت کرده باشید قسمت هایی از بدن مثل کف دست و انگشت ها خیلی حساس هستند و بنابراین خالکوبی و تاتو در این قسمت ها هم خیلی دردناک هست

 

خالکوبی کردن در قسمتهایی از بدن که نزدیک به استخوان، تاندون و رشته های عصبی است هم با درد زیادی همراه است به همین دلیل شاید شما هم شنیده باشید خالکوبی روی مچ دست، مچ پا یا قفسه سینه یه تجربه دردناک و ناخوشاینده! و در مقابل خالکوبی و تاتو روی قسمت هایی از بدن که دارای چربی هست با درد و صدمه کمتری همراه است.

 

دردناک ترین قسمت های بدن برای تاتو

تاتو بدن
تاتو بدن
  • قفسه سینه و روی دنده ها
  • قسمت پشت بدن 
  • صورت 
  • قسمت خارجی بازو و روی ساعد دست 
  • شانه 
  • بخش بالا و بیرونی ران
  • مچ پا و دست پاها

حساس ترین قسمت های بدن برای تاتو

تمایل در چه افرادی به انجام تاتو بیشتر است؟

افراد تاتو را بیشتر برای خودنمایی انجام می دهند. در این میان بچه‌های جنوب شهر بیشتر به دلیل کمبودهایی که در زندگی‌های شان دارند، اشعار غمگین می‌نویسند یا طرح‌های خیلی بزرگ را انتخاب می‌کنند، انگار دردی که سوزن برای‌شان به وجود می‌آورد، آرام‌شان می‌کند. اما بچه‌های بالا شهر و به اصلاح مایه‌دار، بیشتر طرح‌های حجمی و عجیب را می‌پسندند و شاید بتوان گفت از روی خوشی و برای اینکه بین گروه‌های دوستی مورد توجه قرار بگیرند، حاضرند این درد را تحمل کنند، تاتوهای رنگی بین این گروه هم رواج زیادی دارد.

 

انجام تاتو در کدام قسمت بدن بیشتر مرسوم است

تاتو بدن
تاتو بدن

محل تاتو برای افراد مختلف فرق می‌کند. بعضی‌ها با طرح‌های از پیش مشخص شده می‌آیند که معمولا پشیمان نمی‌شوند و دقیق هم می‌دانند کدام قسمت از بدن طرح را بزنند، اگر در معرض دید باشد، یعنی اینکه دل و جرات زیادی دارد و حرف اطرافیان هم برایش مهم نیست و معمولا هم قید کار کردن و استخدام در جایی را زده است، اما آن‌هایی که تازه طرح را می‌خواهند انتخاب کنند و درباره محل آن صحبت کنند، کسانی هستند که احتمالا از تاتو زدن پشیمان می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *